ВИДЕО: Надал го победи Ѓоковиќ, по 13 пат го освои Ролан Гарос

Од:

Шпанецот Рафаел Надал го победи Новак Ѓokоковиќ со 3-0, по сетови 6:0, 6:2 и 7:5 во финалето на Грен слемот Ролан Гарос. За Надал ова е 13 трофеј во Париз од неговото неговото во 2005 година, соборувајќи го сопствениот рекорд.

Триесет и четиригодишниот Шпанец ја освои 20. Грен слем титула, израмнувајќи го рекордот на Роџер Федерер.

Финалето траеше два часа и 43 минути.

Покрај тоа, Надал ја намали разликата во меѓусебните средби со српскиот тенисер на 27:29 (18:7 на земја, 7:1 на Ролан Гарос).

Наградниот фонд на Грен слемот во Париз изнесуваше 38 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Подготвувањето за овој турнир и сè со што морав да се соочам во последните неколку недели беше психолошки и емоционално тешко

Ана Ололовска

Ѓоковиќ на четири победи до рекордна грен – слем титула

Ана Ололовска

Ѓоковиќ со загубен сет го мина првото коло на УС Опен

Ана Ололовска

Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ одлучи – оди во Токио, ќе се бори за единствениот голем трофеј што му недостасува

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ имаше проблеми, но успешно тргна кон шестиот Вимблдон и дваесеттиот грен-слем

Жарко Настоски