ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го победи Австриецот Доминик Тим во финалето на Гренд слемот „Роланд Гарос“ со 3-1, по етови 6:3, 5:7, 6:1 и 6:1.

Мечот траеше 3 часа и четири минути.

За Надал ова е 12. трофеј на „Ролан Гарос“.

Вкупниот награден фонд во Париз изнесуваше 42,6 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Надал и Андреску се повлекоа од турнирот во Синсинати

А1он

Надал незадоволен од неговиот настап против Федерер

Ана Ололовска

Надал се квалификуваше за финалниот турнир на АТП

Ана Ололовска

Федерер до новинар: Не ти е прв работен ден, за да ме прашуваш за силните страни на Надал

Ана Ололовска

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Ана Ололовска

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер