Надал го доби 100. натпревар на Ролан Гарос, ова е апсолутен рекорд

Од:

Шпанецот Рафаел Надал стана победник на Ролан Гарос-2020. Тој денес во финалето го победи Новак Ѓоковиќ во три сета. Надал го освои трофејот 13-ти пат во кариерата и четврти пат по ред.

Покрај тоа, победата над Ѓоковиќ беше јубилејна, 100. во кариерата на Надал. Тој го држи рекордот по овој индикатор во ерата на Отвореното првенство на Франција.

Кај мажите, Роџер Федерер е втор по бројот на победи со вкупно 70, додека рекордер кај жените е Германката Штефи Граф со 84 победи.

Би можело да ве интересира

Надал е близу до состојба на сериозен психолошки замор

Ана Ололовска

Надал објави дека нема да игра на Вимблдон и на Олимпијадата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски