Надал: Ѓоковиќ беше неверојатен

Од:

Рафаел Надал по поразот од Новак Ѓоковиќ во финалето на Австралија опен, изјави дека ривалот одигра на високо ниво и му го честиташе трофејот.

– Новак покажа високо ниво на овој меч и воопшто на цел турнир. Заслужено го освои трофејот. За мене е важно дека после повредата се вратив и еве успеав да стигнам до самата завршница. Ќе се трудам да бидам уште подобар и повторно да се искачам на врвот, изјави Надал.

Ѓоковиќ денеска во финалето на Грен слемот во Мелбурн забележа победа над Шпанецот со 6:3, 6:2 и 6:3, за седма титула на АО.

Би можело да ве интересира

Надал и Андреску се повлекоа од турнирот во Синсинати

А1он

Надал незадоволен од неговиот настап против Федерер

Ана Ололовска

Надал се квалификуваше за финалниот турнир на АТП

Ана Ололовска

Федерер до новинар: Не ти е прв работен ден, за да ме прашуваш за силните страни на Надал

Ана Ололовска

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Надал пред мечот со Федерер: Ако не му создадам проблеми, јас ќе имам такви

Ана Ололовска