Надал е близу до состојба на сериозен психолошки замор

Од:

Тренерот на Рафаел Надал, Карлос Моја ја коментираше одлуката на 20-кратниот шампион на Грен слем турнирите да ги пропушти Вимблдон и Олимписките игри.

– Сезоната на земјени терени се покажа како многу тешка, со голем физички и психолошки притисок. По Ролан Гарос, Рафа беше целосно исцрпен. Сега тој има заслужен одмор. Кариерата за врвен играч е маратон, трка на долги патеки со тешки одлуки што треба да се донесат и тој одлучи дека е најдобро да застане за да ги наполни батериите. Пред две години, Рафа достигна точка на екстремен психолошки замор, од кој беше многу тешко да се излезе. За жал, тој сега е повторно близу до таа состојба. Тој не може да си дозволи да игра Грен слем ако не е 100% подготвен, изјави Моја.

Поразот против Ѓоковиќ не влијаеше на одлуката на Надал.

– Загубеното финале не беше клучно, колку фактот дека оваа година има уште една недела помалку да се подготвиме за Вимблдон од вообичаеното, додаде Моја.

Надал по завршувањето на Ролан Гарос соопшти дека нема да учествува на Вимблдон и на Олимпијадата во Токио.

Би можело да ве интересира

Надал објави дека нема да игра на Вимблдон и на Олимпијадата

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Надал го совлада Ѓоковиќ во финалето во Рим

Ана Ололовска

Надал ја освои 12. титула во Барселона

Катерина Павлова-Николовска

Уште еден од фаворитите потклекна во Монте Карло – Рублев подобар од Надал во четвртфиналето

Жарко Настоски

Надал пред сезоната на земјени терени: Ја завршив вистинската работа за да се подготвам, среќен сум со начинот на кој играм сега

Ана Ололовска