Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

Од:

Премиер лигата денеска соопшти дека над две третини од фудбалерите во англиското првенство се целосно вакцинирани против коронавирус, додека 81 отсто примиле барем една доза од вакцината, јави ДПА.

– Премиер лигата на неделна основа собира податоци во врска со вакцинирањето и продолжува да работи со клубовите на поттикнување за вакцинирање меѓу фудбалерите и клупскиот персонал. Лигата нема да излегува во јавност со посебни детали за клубови или поединци, а бројките за процентот на вакцинирани фудбалери во иднина нема да се објавува во соодветните интервали, се наведува во соопштението.

Британските медиуми објавија минатиот месец дека само седум од вкупно 20 прволигашки екипи настапиле со екипи во кои се вакцинирани повеќе од 50 отсто од играчите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Зидан им кажа на шефовите на Манчестер јунајтед дека не е подготвен да работи во Премиер лигата

А1он

Салах играч на месецот во Премиер лигата

А1он

Неколку премиерлигаши заинтересирани за услугите на Азар, Реал е подготвен да го пушти Белгиецот

А1он

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он