На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

Од:

Иако беше најавено дека поради краткиот рок за промена на авионскиот билет, македонската репрезентација најверојатно со 11 играчи ќе оди во Перм, во последен момент се отвори можност за замена, која стручниот штаб на напито национален тим ја искористи.

– Со интервенција на канцеларијата на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, на местото на повредениот Ненад Димитријевиќ, заедно со останатите репрезентативци, отпатува кошаркарот на Работнички, Виктор Ефремовски кој беше на списокот од 15 кошаркари, но заедно со Марко Миловановиќ и Филип Бакоч, отпадна на ден пред дуелот со Естонија.

Тоа ќе биде нова можност 21. годишниот шутер да дебитира за сениорската репрезентација откако претходно ги помина речиси сите младински селекции на Македонија, соопштија од КФСМ.

Натпреварот против Русија е закажан за 23 февруари во 16 часот по средноевропско време.

Би можело да ве интересира

Делегација од Кошаркарската федерација на РС Македонија го посети кошаркарскиот клуб „Крива Паланка”

Ана Ололовска

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Ана Ололовска

Радуловиќ повеќе не е тренер на Вардар

Ана Ололовска

Даскаловски нов тренер на МЗТ Скопје Уни Банка

Ана Ололовска

Ѓуроски не останува во Евре

Ана Ололовска

Крај на кошаркарската сезона во Првата лига без да се прогласи шампион

Ана Ололовска