МЗТ загуби од Ловќен во АБА 2

Од:

МЗТ Скопје Аеродром доживеа пораз на гостувањето кај Ловќен во Цетиње со 73-69 (38-35) во 11 коло од АБА2 лигата. За тимот од Аеродром ова беше трет пораз во регионалната лига.

dobivaj vesti na viber

„Штрковите“ го изгубија дуелот во завршницата, откако имаа предност од 63-57 во последните пет минути, но до крајот уфрлија само 6 коша, а притоа примија 16, што беше клучно за финалниот исход.

Дамјан Стојановски реализираше 20 поени за скопскиоттим, додека Херис и Хиндс постигнаа по 12. Ѓукановиќ со 23 поени беше најпрезцизен во победничкиот тим.

МЗТ во следното коло гостува кај Слобода.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

А1он

АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

МЗТ запиша гостинска победа против Слобода