МЗТ триумфираше на гостувањето кај Спарс во АБА-2

Од:

Македонскиот претставник во АБА-2 лигата, МЗТ Скопје запиша победа на гостувањето во Сараево кај Спарс со 65-77 (35-34).

Клучна за победата на аеродромци беше добрата игра во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која македонскиот претставник дојде до највисокото водство од 55-68, кое му ја осигура втората по ред победа во ова натпреварување.

Хиндс реализираше 23 поени за тимот од Аеродром, додека Стојановски помогна со 12 поени.

Следниот меч на „металците“ од регионалното натпреварување е во Скопје против тимот на Рогашка.

Би можело да ве интересира

Македонски кошаркарски прилики: Американецот Питс нов член на Работнички

Ана Ололовска

Тодоров стави 24 играчи на поширокиот список

Ана Ололовска

МЗТ Скопје добива и женски прволигаш

Ненад Димитријевиќ најдобар македонски кошаркар за 2019 година

Ана Ололовска

Тодоров: Спортски гледано Естонија ни е шанса за пласман на ЕП, од неспортски аспект тоа е суспензија на Русија

Ана Ололовска

Александар Тодоров нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Ана Ололовска