МЗТ стартува во јадранската лига со дуел протв Цибона

Од:

МЗТ Скопје ќе стартува со натпреварувањата во јадранската АБА лига со натпревар против екипата на Цибона од Хрватска. Првиот натпревар од ова регионално натпреварување, ждрепката одлучи да се игра во гости. На 29 септември во рамките на првото коло “металците„ за противник ќе го имаат еден од главните фаворите за трофејот во АБА лигата – хрватскиот првак Цибона.

Иако „ металците’ скоро секогаш доминираат на домашен терен и за нив ќе беше одлична предност натпреварувањето да го стартуваат во Скопје, тренерот на МЗТ Александар Тодоров, вели дека на гостувањето во Загреб ќе се потрудат да одиграат најдпобро што знаат и да стигнат до позитивен резултат против силините противници.

Она што радува е дека првиот натпревар на домашен терен. Во второто коло ќе го имаат против Широки Брјег.

 

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Leave a Comment

11 + sixteen =