МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот четвртфинален натпревар во плејофот на АБА 2

Од:

Младост Максбет е многу близу до пласман во полуфиналето од плејофот во регионалната кошаркарска АБА 2 лига, откако попладнево во првиот меч од четвртфиналето го совлада македонскиот претставник МЗТ Скопје Аеродром со 95:75.

dobivaj vesti na viber

Победникот се наѕираше уште по првата четвртина која екипата од Земун ја доби со 28:19, а разликата во текот на втората четвртина достигна двоцифрени 21 поен. „Сино-белите“ од Аеродром успеаја да одиграат нешто подобро во третата четвртина која ја решија во своја полза со 19:18, но во последниот период српскиот тим повтоно беше подобар за конечна убедлива победа.

Треј Дречсел со 24 поени, Душан Танасковиќ со 19 и Стефан Гомбаулд со 18 беа најдобри во победничкиот тим. Кај МЗТ Скопје прв стрелец беше Иван Карачиќ со 15 поени.

Двата тима в четврток ќе одиграат уште еден меѓусебен натпревар по кој ќе бид епознат учесникот во полуфиналето.

Би можело да ве интересира

Феникс 2010 ја прекинаа серијата победи на МЗТ Скопје Аеродром

Ана Ололовска

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Ана Ололовска

Бајиќ: Шпанците нè „прочитаа“

Ана Ололовска

Бајиќ: Јас сум човек оптимист, верувам во она што го работам

Ана Ололовска

Македонските кошаркарки загубија од Германија во квалификациите за женскиот Евробаскет 2023

А1он