МЗТ Скопје со пораз го заврши АБА 2 турнирот во Сараево

Од:

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром загуби попладнево во неизвесен натпревар од екипата на Младост Земун со 82:75, завршувајќи го настапот на турнирот во Сараево во рамки на АБА 2 лигата со две победи и еден пораз.

Македонскиот тим имаше солидни плус седум поени разлика на полувреме (37:30), и иако ја загуби третата четвртина со 27:17, сепак, влезe во последните две минути од мечот со предност од 75:72. Финишот, меѓутоа, целосно му припадна на српскиот тим, кој со серија од 10:0 му го нанесе на МЗТ Скопје Аеродром четврти пораз во десеттиот натпревар во регионалната лига.

Најефикасен во редовите на МЗТ Скопје беше Американецот Феми Олуџоби со 18 поени.

Пред завршните три натпревари во АБА 2 лигата, кои се на програмата од 22 до 27 март во Златибор, екипата на МЗТ Скопје е четвретоплсиарана на табелата.

Претходно денеска, пораз во завршниот натпревар во Сараево претрпе и екипата на Работнички од Широки со 106:77.

Би можело да ве интересира

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

АБА2: МЗТ Скопје Аеродром го порази Пелистер во „македонското дерби“

А1он

МЗТ Скопје Аеродром казнет со 300.000 денари, клупскиот директор со двегодишна суспензија

Ана Ололовска

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

А1он

Победнички старт на МЗТ Скопје Аеродром во АБА 2 лигата

А1он

Шампионот МЗТ Скопје гостува во Битола во дербито на воведното кошаркарско коло

Ана Ололовска