МЗТ Скопје – Работнички во финалето на кошаркарскиот куп

Од:

Вечните ривали МЗТ Скопје Аеродром и Работнички ќе играат во финалето на кошаркарскиот куп „Благоја Георгиевски – Буштур 2021“.

Ова е епилогот по денешните полуфинални средби во кои МЗТ го победи Навико ФМП Академија со 92:72, додека Работнички во многу понеизвесен натпревар славеше над Еуро Никел со 85:79.

За тимот од Аеродром утрешното финале ќе биде 14 во купот во обид да дојде до десеттиот трофеј.

Работнички по 16-ти пат ќе се бори за куп-трофејот во обид по 11.пат да го освојат трофејот.

Финалето е закажано за утре со почеток во 17:30 часот во СРЦ „Кале“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Катерина Павлова-Николовска

Почнува плејофот во македонскиот кошаркарски шампионат

Ана Ололовска

Финале во ракометниот, полуфинални натпревари во кошаркарскиот куп

Ана Ололовска

МЗТ Скопје рано ги заврши настапите во АБА 2 лигата

Ана Ололовска

МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот четвртфинален натпревар во плејофот на АБА 2

Ана Ололовска

Бајиќ нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Ана Ололовска