МЗТ Скопје поуспешен од Работнички во македонската пресметка од АБА 2

Од:

Во последниот натпревар од 8. коло на регионалната кошаркарска АБА 2 лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром го победи работнички со 84:82.

dobivaj vesti na viber

Бојан Крстевски со 19 поени е најефикасниот играч во победничката екипа, Демиер Питс со 20 поени е најпродуктивниот во тимот на Работнички.

По денешниот триумф, аеродромци имаат биланс од пет победи и три порази и се наоѓаат во групата на екипи од 2 – 7. место.

Работнички со две победи и шест порази се наоѓа на 13. позиција.

Во „балонот“ во Сараево, македонските екипи следните средби ќе ги играат в петок. Ривал на МЗТ ќе биде Ловќен, додека Работнички ќе се соочи со Сутјеска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Ги охрабрувам македонските компании да ги поддржуваат спортските клубови

„Адмирал“ партнер на македонскиот спорт

Ана Ололовска

Работнички во ЕКА рамо до рамо со Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен, Рома, Селтик…

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

Илиевски: Честитки за Борац, повредите и загубените топки не чинеа пораз

Ана Ололовска