МЗТ се засили со најмладиот македонски репрезентативец во историјата

Од:

Најмладиот македонски репрезентативец во историјата, Кристијан Николов од денеска е нов член на МЗТ Скопје, откако потпиша едногодишен договор со клубот од Аеродром.

Николов (22) со 18 години дебитираше и во Евролигата како играч на Галатасарај, а претходно, со 15 години, осум месеци и девет дена настапи во дресот на Македонија на средба против Русија во 2012 година.

Плејмејкерот во таборот на гигантот од Истанбул замина во 2014 година и се задржа во следните две сезони, по што мина извесен период во екипите на Јесилгиресун (во два наврати), Трабзонспор и Истанбул ББ. Минатата сезона ја одигра во дресот на Петким.

По задржувањето на Андреј Маслинко и Андреј Магдевски во Аеродром, МЗТ уште еднаш ја потврдува определбата за ангажирање на најталентираните кошаркари, кои преку „сино-белиот“ дрес би стекнале драгоцено искуство, што секако би било од бенефит и за македонската кошарка во целост, соопштуваат од клубот.

Покрај нив тројца, во моментов под договор со МЗТ Скопје Аеродром се уште и Дамјан Стојановски, Марко Симоновски и Ранко Мамузиќ.

Би можело да ве интересира

АБА нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

Ана Ололовска

Евробаскет: Дамjан Стојановски пред сите!

Ана Ололовска

Аеродромци гневни на одлуката на КФМ: Правдата ќе ја бараме на суд!

А1он

Крај на кошаркарската сезона во Првата лига без да се прогласи шампион

Ана Ололовска

Остра реакција на МЗТ по предлогот на федерацијата за крај на сезоната без да се прогласи шампион

А1он

МЗТ Скопје нема да користи субвенции и донира 100.000 денари за борбата со Ковид-19!

Ана Ололовска