МЗТ потпиша со Американецот Гравет

Од:

Американскиот кошаркар Хасани Гравет е најновото засилување на МЗТ Скопје Аеродром за новата сезона, откако денеска потпиша едногодишен договор со клубот од Аеродром.

Станува збор за плејмејкер, кој лани во август потпиша договор со НБА-екипата на Орландо меџик, за која, сепак, не заигра, со оглед што беше префрлен во филијалата на овој тим во Џи-лигата, Лејкленд меџик.

Во втората по квалитет професионална лига во САД, 24 годишниот Гравет просечно реализираше 11,7 поени со 4,1 скок и 3,4 асистенции.

Претходно, универзитетската кариера ја почнува во Пенсакола стејт, од каде што по една година преминува во Јужна Каролина, со која веќе во првата сезона доаѓа до фајналфор-турнирот во престижната НЦАА-лига. Негови главни оружја се брзината, агресивноста, одличниот преглед на играта и шутот за три поени.

Гравет е второто странско засилување за МЗТ во пресрет на новата сезона, по продолжувањето на договорот со Феми Олуџоби.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата

Ана Ололовска

Лука Савичевиќ нов играч на МЗТ Скопје

Ана Ололовска

МЗТ потпиша со Американецот Тодрик Гочер, бек-шутер кој доаѓа од Бешикташ

А1он

Американец од Бешикташ го комплетира ростерот на МЗТ Скопје за новата сезона

Ана Ололовска

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Ана Ололовска

Даскаловски нов тренер на МЗТ Скопје Уни Банка

Ана Ололовска