Мурињо сака да предводи репрезентација, а не клуб

Од:

Португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо кажа дека негова амбиција е во следниот период да биде селектор, а не тренер на клуб.

– Мислам на Светски и на Европски првенства. Долго време имам желба да доживеам таква авантура. Токму сега се гледам во национален тим. Не сакам работа во клуб. Дали е португалскиот тим вистински предизвик и место за мене? Незадолжително, изјави Мурињо.

Тој е без работа од декември минатата година кога доби отказ од Манчестер јунајтед.

Претходно „специјалниот“ беше тренер на Челзи, Реал Мадрид, Интер, Порто, Леира и Бенфика.

Би можело да ве интересира

Бугарите подготвуваат спектакл со ѕвездите од 1994 година

Ана Ололовска

Почина тренер рекордер кој водеше 55 екипи од 32 земји

Ана Ололовска

Мурињо: Меси ме направи најдобар тренер, му должам многу

Рекордно високи плати во Серија „А“ оваа сезона

Сопруга на холандски играч беше принудена да ги напушти трибините во Иран

Ана Ололовска

Јувентус се проби на третото место по популарност на Инстаграм

Ана Ололовска