Мурињо: Меси не ја заслужува „Златната топка“

Од:

Жозе Мурињо не мисли дека Лионел Меси треба да ја добие „Златната топка“ оваа година.

– Се сомневам дека ја заслужува наградата, поради неуспехот во Лигата на шампионите, изјави Португалецот во интервју за „Радио Монте Карло“ вечерва.

Фудбалерот не можеше да и помогне на Барселона да го надмине полуфиналето, но истовремено речиси сигурно ќе ја освои „Златната копачка“ за најдобар стрелец.

Специјалниот мораше да одговории на прашањето за неговиот последен клуб во Манчестер Јунајтед, нагласувајќи го судирот со Пари Сен Жермен во ЛШ.

– Тешко е да зборувам за клубот со истото расположение и слобода како и за другите. Верувам дека ПСЖ не беше подготвен, за она што се случи. Французите се немаа подготвено сериозно за натпревар од ЛШ, убеди Жозе.

Тој повторно изрази надеж да најде тим следното лето.

– Сакам да бидам дел од проект во јули, кој ми се допаѓа. Имам многу квалитети и еден од нив е да ги почитувам другите клубови и нивните тренери. Никогаш не сум коментирал за работи како: „Овој клуб ме сака, тие ме контактираа“, рече менаџерот.

Би можело да ве интересира

Олимпијакос најубедлив во плејофот од ЛШ

Ана Ололовска

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Ана Ололовска

Вилаш-Боаш: Нејмар можеше да ги победи Роналдо и Меси во борбата за Златната топка

А1он

Зошто елиминацијата на Порто од ЛШ е добра вест за Роналдо?

Познати сите двојки за четвртото квалификациско коло во ЛШ

Крос: Имав договор со Јунајтед, но таму немаше да освојам три титули во ЛШ