Мундијалот ќе почне еден ден порано и ќе го отвори домаќинот Катар?

Од:

ФИФА ќе го помести почетокот на Светското првенство во Катар за еден ден порано. Причината за овој потег е да се исправи првичниот распоред според кој првиот натпревар на првенството би го одиграле две селекции кои не се домаќини на мундијалот.

dobivaj vesti na viber

ФИФА ќе му даде шанса на Катар да го отвори Светското првенство со мечот против Еквадор, в недела на 20 ноември во 20 часот. Претходно турнирот требаше да го отворат селекциите на Сенегал и на Холандија, што секако ќе беше преседан.

Советот на ФИФА треба во наредниот период да ја потврди оваа одлука.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

Комплетен распоред на Мундијалот во Катар

Супер-комјутерот прогнозира супер-финале и победа на Аргентина

ФБИ ќе го следи Мундијалот во Катар

„Катар Енерџи“: Катар зимава нема да пренасочува течен плин наменет за Азија кон Европа

А1он