Москва: 20-та титула за Возњацки

Данската тенисерка Каролина Возњацки е новиот шампион на турнирот во Москва откако во финалето ја совлада Саманта Стосур од Австралија со 6:2, 4.6, 7:5.

Тоа е трета победа, од вкупно шест меѓусебни дуели со Стосур, а до неа дојде по два часа и 15 минути игра.

При резултат 4:4 во одлучувачкиот сет, Возњацки спаси три брејк топки и не многу подоцна во 12-от гем ја реализираше втората меч топка.

Ова е јубилејна 20-та титула за Каролина Возњацки, а втора оваа сезона, по триумфот во Сеул во септември.

Би можело да ве интересира

Федерер на пат да го скрши рекордот за најгледан тениски меч

Рекорден награден фонд за US Open 2019

Ана Ололовска

Зверев ќе ја прекине соработката со Лендл

Татјана Ташкова

Мајката на Ноле работела по 16 часа во ресторан за тој да стане тенисер

Татјана Ташкова

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Бекер: Публиката на Вимблдон да биде свесна за величината на Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Leave a Comment

nine + 4 =