Монфис ја одбрани титулата во Ротердам

Од:

Гаел Монфис ја одбрани титулата на “АТП” турнирот во Ротердам. До јубилејниот десетти пехар во кариерата, Французинот стигна по триумфот во финалето над Канаѓанецот Феликс Оже Алијасим со 6:2, 6:4.

Монфис беше тенисерот со подобар сервис во мечот за титулата, ја контролираше ситуацијата и во размената на удари и заслужено замина со титулата од Холандија.

За Монфис ова е втора турнирска победа во 2020 година, откако минатата недела триумфира и во Монпелје.

Би можело да ве интересира

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

А1он

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска

Азаренка: Време е да се разговара за задолжителна вакцинација во тенисот

А1он

Мареј: На Циципас му треба двојно повеќе време за да оди во тоалет, отколку на Безос во вселената

А1он