МОК го награди Георгиевски со 10.000 евра и стипендија за олимпиското сребро

Од:

Парична награда во износ од 10.000 евра и месечна стипендија во висина од 1.000 долари ќе му додели Македонскиот олимписки комитет (МОК) на таеквондистот Дејан Георгиевски за освоениот сребрен медал на Игрите во Токио.

– Олимпискиот комитет, кој и досега севкупно ги финансираше сите подготвителни активности на Таеквондо репрезентативците на најпрофесионален начин, има задоволство дополнително да даде и финансиска награда за најзаслужниот за овој извонреден успех кој е круна на повеќегодишната систематска работа на стручниот штаб сесрдно поддржан од Олимпискиот комитет, соопштиja попладнево од МОК.

Финансиската еднократна награда ќе изнесува 10.000 евра, а дополнително МОК на Георгиевски ќе му обезбеди стипендија за следните Олимписки игри во Париз 2024 во износ од 1.000 долари месечно.

Би можело да ве интересира

Наградата за сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски зголемена на 42 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски

Георгиевски се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Жарко Настоски

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Ана Ололовска

Дочекот на Георгиевски утре во 19:30 часот на скопскиот плоштад

Ана Ололовска

Тренерот на Георгиевски се откажа од наградата и побара средствата да му се доделат на медалистот

Ана Ололовска