Мојсовски: Секој чекор на Георгиевски ќе добие поддршка од Агенцијата за млади и спорт

Од:

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски денес, уште еднаш потврди дека ќе му се овозможат максимални услови за подготовки на најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски, во пресрет на Олимпискиот турнир во Токио.

– Таеквондото го обели образот на сите македонски спортисти. Георгиевски покажа дека Македонија има спортисти за големи борби. Секој негов чекор ќе добие поддршка од наша страна. Јас како директор на Агенцијата за млади и спорт ќе направам максимални напори на Георгиевски да му овозможам идеални услови за подготовка и верувам дека успесите нема да изостанат. Се надевам на голем резултат на Олимпијадата и дека ќе се врати со медал, истакна Мојсовски на денешната прес-конференција.

Георгиевски му се заблагодари на Мојсовски за поддршката од АМС и најави освојување медал во Токио.

– Со помош на моите тренери, Дарко и Борче Костовски, дојдов до норма за Олимпијадата. Ми се оствари сонот. Отидов на квалификациите сигурен дека ќе успеаам. Бев максимално подготвен и психолошки и физички. Следна цел ми е медал во Токио и тоа златен. Одам на Олимписките игри со паролата, Македонија има олимписки златен медал“, изјави Дејан Георгиевски.

Олимпијадата во Јапонија ќе се одржи од 23 јули до 8 авгутс. Георгиевски својот настап ќе го има на 27 јули.

Би можело да ве интересира

Мојсовски: Големиот проект 14 затворени пливачки базени сега е реалност

А1он

Мојсоски на прием во АМС им честита на каратистите за освоените медали на ЕП

Ана Ололовска

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Ана Ололовска

Наградата за сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски зголемена на 42 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски

Георгиевски се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Жарко Настоски