Модриќ истрча со „Златната топка“ на „Сантијаго Бернабеу”

Од:

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ, пред натпреварот од 16. круг од шампионатот на Шпанија против Рајо Валекано ја изнесе Златната топка на теренот на „Сантијаго Бернабеу“. Тој од домашните навивачи беше поздравен со бурен аплауз.

Триесет и три годишниот Хрват ја доби оваа награда на 3 декември од страна на „Франс Фудбал“.

Победата на Модриќ во анкетата на францускиот весник стави крај на 10-годишната доминација на Кристијано Роналдо (Манчестер Јунајтед / Реал / Јувентус) и Лионел Меси (Барселона) кои беа прогласувани за најдобри фудбалери од 2008 наваму.

Реал го зазема четвртото место во шампионатот на Шпанија со 26 бода од 15 натпревари.

Би можело да ве интересира

Модриќ: Ќе играм за Хрватска и во Лигата на нации

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шпанците немаа милост за Костарика

Модриќ на принудна пауза

Лука Модриќ ја откри тајната на својата фудбалска долговечност

Најдобриот играч ја напушта Валенсија и се сели на Островот

Горан Наумовски

Поради транспарент Вукчевиќ си замина од ФК Лапи

Горан Наумовски