Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

Од:

Најновите испитувања на јавното мислење покажуват дека големо мнозинство Јапонци не сакаат доаѓање на странски навивачи на Олимписките игри (ОИ), што треба да се одржат во Токио од 23 јули до 8 август.

Според резултатите од анкетата објавена во весникот „Јомиури“, дури 77 отсто од анкетираните се изјасниле против доаѓање на странски навивачи, поради страв од ширење на заразата на коронавирус, додека само 18 проценти поддржуваат присуство на навивачи од странство на Игрите.

Претседателот на Организацискиот одбор на ОИ во Токио, Сеико Хашимото, изјави оти би сакала одлуката за присуство на странски навивачи да биде донесена најдоцна до 25 март, кога треба да биде запален олимпискиот оган.

Одлуката за максималниот број гледачи поединечно на секое од олимписките борилишта треба да боде донесена следниот месец. Според анкетата објавена во „Јомиури“, 48 отсто од испитаниците се изјасниле дека Игрите треба да се одржат без публика, додека 45 проценти од анкетираните се изјасниле за ограничен број гледачи.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска