Младите македонски кошаркари претрпеа висок пораз од Унгарија

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 година вчеравечер загуби од Унгарија со 99:44 во полуфиналето на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Шопрон.

Димитровски со 18 беше единствениот во македонскиот состав кој го надмина двоцифрениот број на поени.

Домаќинот на турнирот беше подобар противник во текот на целиот натпревар.

Избраниците на селекторот Тони Симиќ, денес од 16:30 часот ќе играат во „малото финале каде за противник, по втор пат на турнирот, ќе ја имаат селекцијата на Швајцарија.

Три часа подоцна (19:30 часот) во финалето ќе се сретнат Унгарија и Белорусија.

Би можело да ве интересира

Четврти Суперкуп трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Жрепката за новата кошаркарска сезона в четврток

А1он

ТФТ го освои трофејот на првиот меморијален турнир „Анте Дуковски“

Ана Ололовска

Гостивар го промовираше Американецот Ворку

Ана Ололовска

КК Гостивар: Времето ќе покаже дали заминувањето на Костоски е од лични причини

А1он

Бајиќ: Повеќе сакам противниците да размислуваат за нас, отколку ние за нив

А1он