Младите кошаркари поразени од Израел на ЕП до 18 години во Измир

Од:

Младата македонска кошаркарска репрезентација на Македонија до 18 години го загуби првиот меч на Европското првенство во Измир. Подобри од избраниците на Тони Симиќ беа Израелците кои славеа со 79:70. Во поголемиот тек од натпреварот Македонија имаше негатива, во еден момент дојде до „минус шест“, но немаше сили за пресврт.

dobivaj vesti na viber

Македонските кошаркари го добија првиот период со 18:15, но потоа Израел направи серија од 8:0 и го срте натпреварот. На одморот Израел замина со предност од 42:36.

И во продолжението од мечот Израел го контролираше резултатот и на крајот заслужено победи.

Теодор Симиќ беше најдобар кај Македонија со 25 поени и 12 скока, додека зад него беа Андреј Шошкиќ со 18 поени и Петар Бошалески со 10 поени.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Марканен и Финска ја „спакуваа“ Хрватска!

Полска во драма подобра од Украина за четврт-финале на Евробаскетот

Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните

Германците си поигруваа, но не ја испуштија големата предност

Атаман: Ова е најлошиот пораз во мојата кариера