Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

Од:

Кристина Младеновиќ (Франција) и Тимеа Бабош (Унгарија) ја освоија титулата кај дамите во двојки на Отвореното првенство на Франција во тенис. Младеновиќ и Бабош победија категорично во финалето против Кинескињите Саисаи Женг и Инин Дуан со 6:2, 6:3.

Така тие заслужија втор трофеј од Гренд-слем турнирите како тандем по Австралија опен минатата година. За Младеновиќ пак титулата е втора на „Ролан Гарос“ по 2016 година, кога таа триумфираше со сонародничката Каролин Гарсија.

Французинката и Унгарка продолжија со своите одлични перформанси во Гренд-слем турнирите со трето финале по ред кај дамите, но овој пат успешно, откако двете останаа вицешампионки на Отвореното првенство на САД во септември минатата година и во Австралија во јануари.

Младеновиќ ќе ја предводи светската ранг-листа кај двојките од утре, а Бабош ќе биде втора.

Би можело да ве интересира

Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Ана Ололовска

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска