Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

Од:

Кошаркарот на Барселона, Никола Миротиќ, е најкорисен играч во Евролигата за месец октомври, објавено е денеска на официјалниот сајт на натпреварувањето.

dobivaj vesti na viber

Единствено Барселона беше непоразена во воведните шест кола од новата сезона во Евролигата, а најзаслужен за тоа беше Миротиќ.

На крајот од октомври кошаркарот на Барса имаше најдобар индекс на корисност – 144, иако според минутажата на теренот е дури на 27 место.

За Миротиќ ова е рекордна шеста МВП награда во кариерата.

Би можело да ве интересира

Нена Трајчевска направи трансфер во Шпанија

Македонија загуби од Хрватска и испадна од елитата

Прва победа на У-18 репрезентацијата во Измир, утре против Хрватска за опстанок во елитата

Ненад Димитријевиќ ќе заработи половина милион евра за една сезона во Уникс Казан

Младите кошаркари поразени од Израел на ЕП до 18 години во Измир

Јончевски е новиот селектор на кошаркарската репрезентација