Минимална победа на Русија против дебитантот на Европските првенства Финска

Од:

Русија ги задржа шансите за пласман во осминафиналето на ЕУРО2020, откако попладнево на домашен терен во Санкт Петерсбург го совлада дебитантот Финска со 1:0 (1:0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата Б.

Првиот триумф на Русија на Европското првенство и го донесе Алексеј Миранчук во судиското продолжение од првото полувреме.

Јоел Похјанпало, кој во премиерниот натпревар против Данска го постигна единствениот гол во историскиот прв триумф на Финците на ЕУРИ2020, денеска повторно ја затресе противничката мрежа, но неговиот гол во 5. минута беше поништен поради офсајд.

Второто коло во групата Б ќе се комплетира утре, со натпреварот меѓу Белгија и Данска од 18 часот во Копенхаген.

Би можело да ве интересира

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

(ВИДЕО) Стравотна сцена: фудбалер се нафрли на судијата, го гонат за обид за убиство

ФИФПРО предлага четиринеделна пауза меѓу две сезони

Ана Ололовска

Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он