Милвоки поведе во финалната серија на Истокот

Од:

Кошаркарите на Милвоки бакс беа поуспешни од Торонто репторс во првиот дуел од конференциското финале во НБА плејофот. „Бакс“ ноќеска славеа победа со 108:100 и водат со 1-0 во серијата прв до четири победи.

Торонто во најголемиот дел од натпреварот беше во водство, но домаќините со подобра игра во финишот успеаја последната четвртина да ја завршат со 32:17 за конечен триумф.

Најзаслужен за победата на домаќините е Брук Лопез кој имаше дабл-дабл ефект со 29 поени и 11 скока.

Двоен ефект имаше и Јанис Адетокумбо – 24 поени и 14 скока.

Во поразениот тим најефикасни беа Кавај Ленард со 31 и Кајл Лаури со 30 постигнати коша.

Следниот натпревар од серијата се игра ноќта меѓу петок и сабота исто така на теренот на Милвоки.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска