Милевски: Заслуживме победа

Од:

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски оцени дека вечерашното реми од 2:2 на гостувањето во Исланд е „неправеден резултат“ за неговите избраници, кои испуштија два гола предноста во завршните минути од дуелот во Рејкјавик во рамки на мундијалските квалификации.

– Мислам дека бевме далеку подобар противник, игравме врвен фудбал цели 75 минути и крајниот резултат е неправеден за нас. Во секој случај, сакам да им честитам на фудбалерите на Исланд, кои покажаа карактер, не се откажуваа до самиот крај и дојдоа до за нив добар резултат, изјави Милевски на официјалната прес-конференција по натпреварот.

– Лично сум задоволен како игравме натпреварот, но не и како го завршивме. Пресуди психолошкиот момент по првиот гол на Исланд, кој го примивме по наша вина. Секако дека ќе направиме детална анализа каде грешевме. Како што реков, мислам дека незаслужено загубивме два бода, но таков е фудбалот и ние продолжуваме понатаму во квалификациите, додаде Милевски, под чие водство македонскиот состав го одигра и вториот нерешен резултат во септемврискиот циклус за пласман на Светското првенство 2022 во Катар.

Следен противник на „црвено – жолтите“, кои во моментов се третопласирани на половина од мундијалските квалификации со осум бодови, е Романија, в среда во Скопје, во рамки на 6. коло во групата Ј.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалери ја пречекуваат Германија

Ана Ололовска

Македонските фудбалери со убедлив триумф се враќаат од Лихтенштајн

А1он

Дашмир Елези меѓу новите фудбалски ѕвезди во избор на „Гардијан“

Ана Ололовска

Триумф над Лихтенштајн вечерва е императив за избраниците на Милевски

Ана Ололовска

Милевски: Уверен сум дека ќе ја оправдаме фаворитската улога против Лихтенштајн

А1он

Ракип доби повик од Милевски, во репрезентацијата, се враќа Адеми

Ана Ололовска