Милан со пресврт до победа над Катанија

Фудбалрите на Милан ја потврдија добрата форма и синоќа на гостувањето кај Катанија на кое победија со 3:1, иако Катанија дојде прва во водство. Головите за Милан ги постигнаа Ел Шарави во 53. и 90+2 минута и Кевин Боатенг во 56.та минута, а единствениот гол за домаќините го постигна Никола Легротаље во 11.та минута.

Со оваа победа Милан ја помина Катанија на табелата и фати приклучок со екипите од горниот дел на табелата во Серија А.

За денеска е закажан само еден натпревар, се игра локалното дерби меѓу градските ривали Јувентус – Торино.

Останатите натпревари од оваа рунда во Серија А ќе се одиграат утре. Двојките се: Наполи – Пескара, Болоња – Аталанта, Џенова – Киево, Интер – Палермо, Лацио – Парма, Сиена – Рома, Удинезе – Каљари и Фиорентина – Сампдорија.

Табела: Јувентус 32 бода, Наполи 30, Фиорентина 28, Интер 28, Лацио 26, Рома 23, Милан 21,.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?