Милан му нуди на Донарума договор со плата од осум милиони евра

Од:

Милан на голманот Џанлуиџи Донарума му нуди договор вреден осум милиони евра, пренесува „Фудбал Италија“.

Според изворот, „росонерите“ сакаат да го задржат 22-годишниот Италијанец во тимот и се подготвени да ја зголемат неговата плата. Сега играчот добива шест милиони евра годишно. Се известува дека страната на фудбалерот, застапувана од агентот Мино Раиола, сè уште не одговорила на предлогот на клубот.

Донарума цела своја кариера е во Милан. Во сезоната 2020/21, голманот настапи на 38 натпревари и прими 46 гола.

Актуелниот договор за голман важи до крајот на јуни 2021 година.

Би можело да ве интересира

Роналдо ја доби најлошата оценка за мечот на Јувентус против Милан

Ана Ололовска

Пирло наскоро може да добие отказ од Јувентус

Ана Ололовска

Пиоли: Против Јувентус покажавме дух на пожртвуваност

Ана Ололовска

Лукаку: На Серија А и се потребни играчи од типот на Ибрахимовиќ и Роналдо

Ана Ололовска

Пјаниќ може да оди во Челзи или Интер

Ана Ололовска

Фонсека ќе ја напушти Рома по завршување на сезоната

Ана Ололовска