Милан има нов тренер

Од:

Италијанскиот клуб Милан вечерва официјално потврди кој ќе биде наследник на Џенаро Гатузо.

Нов тренер на „росонерите“ е Марко Џампаоло, кој претходната сезона ја водеше Сампдорија. Тој потпиша договор со клубот од Милано за две години, со можност за продолжување на соработката за уште една година.

Џампаоло, кој ќе биде 60-тиот тренер во историјата на Милан, а осмиот откако Макс Алегри го напушти клубот во јануари 2014 година, ќе заработува два милиони евра годишно на „Сан Сиро“, објавија медиумите во Италија.

51-годишниот стратег, пред Милан и Сампдорија, предводеше голем број италијански клубови, меѓу кои и Каљари, Сиена, Емполи и Катанија.

Би можело да ве интересира

Сари: Карактерот на Ронадо е „заразен“ за сите нас

Роналдо: Со Сари играме понапаѓачки фудбал

Пиоли смета дека Милан заслужи да победи на натпреварот против Лече

Ана Ололовска

Навивачи на Рома со расистички навреди кон фудбалер на Сампдорија

Ана Ололовска

Милан испушти победа против Лече

Ана Ололовска

Коларов по 100-ти пат играше за Рома

Ана Ололовска