Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите против Бакојако и Кеси

Од:

Тужба до Италијанската фудбалска федерација поднесе прволигашот Милан поради расистичките скандирања на навивачите на Лацио за време на минатонеделното дерби во Серија А.

Фудбалерите на Милан, Тимуе Бакајоко и Франк Кеси, вложија жалба по натпреварот дека биле навредувани на расна основа од навивачите на римскиот прволигаш.

– Некои навивачи на Лацио не навредуваа мене и Кеси. Ние сме горди на бојата на својата кожа и веруваме дека Милан ќе стори сè за да ги идентификува, изјави Бакајоко.

„Наша морална должност е да го пријавиме секој облика на дискриминација. Фудбалот и неговите институции мораат да бидат сложни во искоренување ваквите појави“, порача извршниот директор на Милан, Иван Газдитис.

Би можело да ве интересира

Мурињо ја презеде одговорноста за катастрофалниот пораз во Норвешка

Ана Ололовска

Претседателот на Фиорентина бара неодложни промени во фудбалскиот свет

Ана Ололовска

Абрахам неизвесен за дербито со Јувентус

Ана Ололовска

Манчини најбрзо ја предводеше Италија до 30 победи

Милан ќе му понуди нов договор на Пиоли

Ана Ололовска

Рома сака да го продолжи договорот со Пелегрини

Ана Ололовска