Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

Од:

Милан е блиску до договор со УЕФА, според кој нема да му биде дозволено да учествува во Лигата на Европа следната сезона.

Според „Кориере дела Сера“, италијанскиот клуб побарал да биде казнет со цел да има повеќе време да ги задоволи барањата за финансиски ферплеј.

Ако двете страни се разберат, Спортскиот арбитражен суд (КАС) ќе го потврди договорот со тоа што нема да се меша.

Се очекува дека европската фудбалска централа ќе одлучи во рок од 72 часа. Ако УЕФА се согласи со овие услови, Милан ќе може безбедно да инвестира во трансфери ова лето.

Би можело да ве интересира

УЕФА може да ja одржи завршницата од од Лигата на шампионите во Германија или Турција

Ана Ололовска

Тајмс: Велика Британија и Холандија не обезбедија гаранции кај УЕФА за одржување на натпревари од ЕП во 2021 година

Ана Ололовска

Чеферин: Првенствата ќе бидат завршени, европските турнири во август

Ана Ололовска

Чеферин верува дека Франција избрзала со одлуката да стави крај на сезоната

Ана Ололовска

УЕФА ги негира информациите за можно скратување на квалификациите за евро-куповите во новата сезона

Ана Ололовска

Мајер: Однесувањето на играчите на и надвор од теренот ќе биде клучно за завршување на сезоната

А1он