Металург убедливо поразен на Кипар

Од:

Последниот македонски претставник во евро-куповите, екипата на Металург вечерва во првиот натпревар од третото квалификациско коло за Лига Европа загуби од Омонија со 3:0.

На дуелот одигран во Никозија најдобар играч беше Кристовао Рамос кој двапати (9 и 14.минута) ја погоди мрежата на металурзите, а имаше и една асистенција.

Победникот беше решен по само петнаесетина минути кога домаќините водеа со 2:0, а до крајот на средбата ја зголемија разлика на убедливи три голови.
Стрелец на вториот гол за Омонија беше Микаел Поте во 14.минута.

Реваншот се игра по седум дена во Скопје.

Би можело да ве интересира

Победи за Шкендија и Ренова на саботните дуели од 3. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска

Квалификации за ЛШ: Силекс го доби шампионот на Азербејџан

А1он

Шкупи го претстави новиот тренер Ќатип Османи

Шкендија елиминиран во првото коло

ФФМ со осуда за говорот на омраза кон Алиоски: Омразата не игра на наш терен!

Татјана Ташкова

Комисија на ФФМ донесе одлуки за издавање лиценци