Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Од:

Екипите на Металург и на КЛ7 се победници на првиот меѓународен турнир за млади ракометари “КЛ7 2020” одржан викендот во Скопје.

На турнирот учествуваа пет клуба со осум екипи во две категории: 2002 и помали, 2004 и помали.

Во конкуренција на ракометари родени 2004 и помлади наградите ги добија победи Металург пред КЛ7 и вардар. Најдобар голман е Иван Галевски (РК КЛ7), најдобар стрелец Славчо Шулески (РК КЛ7), најдобар играч: Андреј Стојановски (РК Металург).

Кај генерација 2002 и помали победник е тимот на РК КЛ7 пред РК Металург и РК ПИК Сегед (Унгарија). Најдобар голман е Марк Бицок (РК ПИК Сегед), најдобар стрелец Емилијан Ѓорговски (РК КЛ7), најдобар играч: Стефан Додиќ (РК Металург).

Признанијата на најуспешните ги врачија градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски и најдобриот македонски ракометар на сите времиња Кирил Лазаров.

Би можело да ве интересира

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

Ана Ололовска

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

Ана Ололовска

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

Ана Ололовска

Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

Ана Ололовска

ФФМ со поддршка за македонските ракометари

Ана Ололовска