Металург го претстави Чориќ

Од:

Екипата на Металург го промовираше своето ново засилување Тео Чориќ. Договорот со Чориќ е потпишан со важност од 1,5 година.

Хрватот, кој во својата кариера настапувал за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт, последните две сезони ги мина во екипата на Рајн Викинг, член на втората Бундес лига.

– Задоволен сум од својот трансфер во Металург, бидејќи се работи за екипа со големо меѓународно реноме и традиција. Се надевам дека со моето искуство ќе му помогнам на Металург во борбата за една од првите две позиции во националното првенство, позиции кои обезбедуваат настап во СЕХА-лигата и во една од посилните европски лиги, изјави Чориќ, кој ќе го има своето деби против Тинекс Пролет.

Би можело да ве интересира

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Брестовац го објави поширокиот список на сениорите за квалификациските натпревари

Предраг Петровиќ

Брестовац: Очекувам победа со висока разлика против Војводина

Ана Ололовска

Парондо по поразот од Нексе: Цар беше несовладлив во второто полувреме

Брестовац по поразот од Татран: Не сум задоволен ниту од нападот, ниту од одбрана

Металург поразен со 10 разлика од Татран во СЕХА лигата