Меси: Знам дека Копа не е мојот најдобар турнир, но терените се ужасни

Од:

Ѕвездата на Аргентина, Лионел Меси се пожали од терените во Бразил, кои му пречат да ги покаже квалитетите на Копа Америка.

Неколкупати порано, и селекторот Лионел Скалони зборуваше критично за состојбата на терените. Сепак, Аргентина ја порази Венецуела 2:0 и е веќе во полуфиналето, каде очекува судир со Бразил.

„Знам дека ова не е мојот најдобар турнир. Не сакам да звучи како оправдување, но ме чини големи напори да играм на вакви терени. Тие се во срамна состојба за вакво натпреварување. Нерамни, топката подрипнува и бега, има дупки. Се уште треба да се прилагодуваме, бидејќи сме професионалци, но е крајно тешко да се игра. Но, таква е ситуацијата и ние треба да се помириме. Играме се подобро и против Венецуела прогресот на ниво колективна игра беше видлив, прoкоментира Меси по вчерашниот дуел.

Би можело да ве интересира

Марота: Ниту еден италијански клуб не може да си го дозволи Меси

Ана Ололовска

Бартомеу: Мора да му го обновиме договорот на Меси, Лео ми рече дека сака да ја заврши кариерата во Барса

Ана Ололовска

Меси постави личен рекорд по бројот на асистенции во Ла Лига

Ана Ололовска

Меси повеќе не е помеѓу тројцата кандидати за Златната топка во рангирањето на „Гол“

Ана Ололовска

Матеус: Меси може да се пресели во Германија, ќе го прифатиме со широки раце и ќе му дадеме пасош

Ана Ололовска

Меси со катастрофална статистика во последните 2 меча

Ана Ололовска