Меси: Веќе не ми се приоритет головите

Од:

Најдобриот аргентински фудбалер и прва ѕвезда на Барселона, Лионел Меси кој досега 34 гола на сите натпреварувања оваа сезона, изјави дека не му се важни само головите, туку и асистенциите.

Меси во последно време е повеќе тимски играч од порано.

-Порано се обидував да ја освојам топката и да ја завршам сам акцијата. Сега не е така. Се обидувам да придонесам мојот тим повеќе да игра, да имам повеќе додавања, да нема себичност. Се обидувам да го преместам тимот од одредена позиција. Трчам како што трчав и порано, но на подруг начин, истакна Меси.

Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите ја очекува пресметка со Рома, додека во шпанската Примера сигурно чекори кон трофејот.

Би можело да ве интересира

„Лекип“: Меси најплатен светски фудбалер

Тројца фудбалери ја надминаа границата од заработени 100 милиони долари за 2019 година

Меси го надмина Роналдо по бројот на клупски голови

Папата Франциск: Меси е фантастичен, но не е Бог

(ВИДЕО) На социјалните мрежи се шегуваат со Меси: Можеби е „магионичар“ со топка, но не го бидува со жени

Наум Локоски