Меси стана слободен агент, неговиот договор со Барселона истече

Од:

Договорот на најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси истече. Формално, денес, на 1 јули Аргентинецот стана слободен агент.

Шпанските медиуми објавија дека страните се согласија да потпишат нов договор до 2023 година, но продолжувањето на соработката сè уште не е официјално потврдена.

Каталонскиот клуб разговараше за финансиските детали за договорот со Ла Лига и даночната служба за да избегне проблеми во иднина.

Меси е во Барселона од 2000 година. Дебитираше за главниот тим во ноември 2003 година.

Минатата сезона, 34-годишниот фудбалер постигна 30 гола и создаде девет асистенции на 35 натпревари во Ла Лига.

Лионел моментално игра за репрезентацијата на Аргентина на Купот на Америка.

Би можело да ве интересира

Меси ќе го пропушти натпреварот против Мец

Ана Ололовска

Меси од трансферот во ПСЖ ќе заработи 110 милиони евра

Мери Јордановска

Меси го собори јужноамериканскиот рекорд на Пеле

Ана Ололовска

Меси: Да се ​​освои Светското првенство или Купот на Америка е тешко

А1он

Овации, фотографирање и автограми на дебито на Меси

Ана Ололовска

ВИДЕО: Историски момент, Меси дебитираше за ПСЖ

Катерина Павлова-Николовска