Меси се искачи на петтото место во историјата по број на голови во квалификациите за СП

Од:

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси го водечкиот погодок ноќеска во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 против Уругвај (3:0). Ова е 27. гол за аргентинскиот капитен во квалификациите за Светското првенство.

Сега Меси е на 5. место во историјата, изедначувајќи се со Роберт Левандовски (Полска) и Казујоши Миура (Јапонија).

Рекордер е Карлос Руиз од Гватемала со 39 голови. Во топ 4 се и Али Даии (Иран, 35 гола), Кристијано Роналдо (Португалија, 33) и Карим Багери (Иран, 28).

Би можело да ве интересира

Стопирани преговорите со Меси и Рамос

Горан Наумовски

Милијардер од Оман понуди 1.000.000 долари за наметката на Меси

ПСЖ ја победи Барселона, Меси ќе остане во Париз и следната сезона

Лионел Меси на аргентинска банкота

Меси спие со трофејот од СП

Меси: Ние сме светски шампиони! Толку пати го сонував, толку многу го посакував, не ми се верува