Меси прв асистент во најдобрите пет лиги во Европа

Од:

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси забележа две асистенции во натпреварот од 32. коло на Ла Лига со Селта Виго (2:2).

И во двата случаи Аргентинецот му асистираше на Луис Суарез – во 20. и 67. минута.

Меси со овие две асистенции има вкупно 11. Аргентинецот води во оваа статистичка категорија меѓу играчите во најдобрите пет лиги во Европа.

На второ место е Томас Мулер од Баерн (10 асистенции), а по нив следуваат Анхел Ди Марија од ПСЖ, Џејдон Санчо од Борусија и Винченцо Грифо од Фрајбург, сите со по седум асистенции.

Би можело да ве интересира

Меси спие на душек што го убива коронавирусот

Ландов

Барселона е подготвена да го продолжи договорот со Семедо

Ана Ололовска

Барселона му понуди договор на Вилијан

Ана Ололовска

Силва има понуди од Шпанија, САД и Обединетите Арапски Емирати

Ана Ололовска

Алаба сака да ја продолжи кариерата во Барселона

Ана Ололовска

Марота: Ниту еден италијански клуб не може да си го дозволи Меси

Ана Ололовска