Меси постави личен рекорд по бројот на асистенции во Ла Лига

Од:

Капитенот на Барселона, Лионел Меси синоќа подготви два гола за своите соиграчи во триумфот над Виљареал со 4:1.

Аргентинецот во 34. коло од шампионатот на Шпанија им асистираше на Луис Суарез и Антоан Гризман и стигна до 19 додавања по кои е постигнат гол. Ова е личен рекорд за Меси.

Во сезоните 2010/11 и 2014/15 година, Лео направи 18 асистенции. Тој ја предводи и листата на стрелците со 22 гола.

Оваа сезона, шесткратниот носител на „Златна топка“ има 27 голови и 24 асистенции на 38 натпревари во сите натпреварувања.

Би можело да ве интересира

Меси кон Суарез: Не заслужи да се однесуваат така со тебе

Ана Ололовска

Лопетеги: Секогаш боли кога ќе загубиш во финале, но бевме на исто ниво со Баерн

Ана Ололовска

Реал Мадрид пред нов излезен трансфер

Ана Ололовска

Официјално: Барса се договори со Атлетико за Суарез

Ана Ололовска

Меси и Нејмар го делат 4. место во гласањето на УЕФА за играч на годината, Роналдо е 10-ти

Ана Ололовска

Барселона ќе ги искористи парите од продажбата на Семедо за да го купи Депај

Ана Ололовска