Меси по шести пат најдобар стрелец во Примера

Од:

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси, стана најдобриот стрелец во шампионатот во Шпанија за сезоната 2018/19. Аргентинецот постигна 36 гола, убедливо повеќе од своите конкуренти – соиграчот Луис Суарез и напаѓачот на Реал, Карим Бензема кои во листата на стрелците се запишаа по 21 пат.

Претходно Меси трофејот Пичичи гомосвојуваше во 2010, 2012, 2013, 2017 и 2018 година.

Капитенот на каталонскиот тим се изедначи со Телмо Сара, кој исто така шест пати беше најдобар стрелец во лигата (1945, 1946, 1947, 1951, 1953).

По пет трофеи Пичичи имаат Алфредо Ди Стефано, Енрике “Кини” Кастро и Хуго Санчез.

Би можело да ве интересира

Јовиќ за Милан: Шпекулациите ме смеат

Нов удар за Реал Мадрид

Милан го бара Јовиќ од Реал

Ана Ололовска

Дембеле надвор од терените најмалку пет седмици

Ана Ололовска

„Марка“: Реал нуди 165 милиони евра плус Хамес за Нејмар

Меси ги израдува навивачите и раководството на Барса