Меси организирал тимска вечера со 50 луѓе, ќе го казнат колку што заработува за четири часа

Од:

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси може да биде казнет за кршење на мерките за заштита од коронавирусот, објави денешното издание на шпанскиот спортски весник „АС“.

На 3 мај, Аргентинецот организирал тимска вечера на која се собрале соиграчите пред претстојниот натпревар на шпанското првенство против Атлетико Мадрид.

Фудбалерот се соочува со казна од 3 до 60 илјади евра. Во Каталонија има ограничување за собирање најмногу до шест лица во една просторија. Ова мерка е до 8 мај. Забележано е дека на вечерата во куќата на Меси имало околу 50 луѓе.

Дури и да ја добие највисоката казна од 60.000 евра, тоа нема многу да значи за најплатениот фудбалер во светот, кој тие пари ги заработува за околу три и пол часа.

Би можело да ве интересира

Совет на ЕУ: Проширена листа на земји чии државјани немаат ограничувања за патување

Ана Ололовска

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Ана Ололовска

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Ана Ололовска

Во Германија од 25 јуни влез за патници кои не се од ЕУ

Ана Ололовска

Расте бројот на заразени во Лисабон, викендов никој не смее ни да влезе, ни да излезе од градот

Жарко Настоски