Меси не дал гол на четири меча

Од:

Лионел Меси е без гол за Барселона во последните четири меча што е доволно за шпанските медиуми да заклучат дека Аргентинецот е во криза каква не паметат во последните шест години.

Меси не се впиша во листата на стрелци против Валенсија, против Леванте, против Бетис и вчера против Хетафе. Па, педантните статистичари на Пиринеите забележуваат дека последен пат ова било случај со аргентинскиот ас во јануари во 2014 година.

Пред Барселона е двомеч со Наполи во Лигата на шампиони, а навивачите на каталонскиот клуб се надеваат дека нивната прва ѕвезда дотогаш ќе го намести нишанот. Не е далеку ниту „Ел Класико“, вечното дерби во шпанскиот фудбал меѓу Барселона и Реал Мадрид кое е закажано на 1 март.
Голгетерската криза, Меси ја надоместува со асистенции. Аргентинецот „намести“ шест од последните седум гола за Барса, меѓу кои и водечкиот на Антоан Гризман во конечните 2:1 вчера попладне против Хетафе.

Меси досега има 12 асистенции во 19 лигашки настапи. Само една повеќе имаше во цела мината сезона во која одигра 34 натпревари.

Би можело да ве интересира

Бускетс се предаде: Реал веројатно нема да изгуби поени

Ана Ололовска

Сетиен по ремито против Атлетико: Губењето поени ги намали нашите шанси за титулата

Ана Ололовска

Атлетико веќе не се интересира за Кавани

Ана Ололовска

Меси повеќе не е помеѓу тројцата кандидати за Златната топка во рангирањето на „Гол“

Ана Ололовска

Сари: Пјаниќ ќе биде среќен во Барселона

Ана Ололовска

Селадес доби отказ од Валенсија

Ана Ололовска