Меси ја оцени како тешка групата на Барселона во Лигата на шампионите

Од:

Капитенот на Барселона, Лионел Меси пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, смета дека Каталонците имаат тешка група оваа сезона.

– Секоја година во Лигата на шампионите има рамномерен биланс на моќ, иако понекогаш е потешко да се победи. Во принцип, силите на турнирот се распределуваат подеднакво. Само најдобрите го минуваат својот пат, што го прави овој турнир посебен. Ја добивме Борусија Дортмунд со која никогаш не игравме за време на мојот престој во клубот. Го видов стадионот на Дортмунд и секогаш го сакав заради навивачите и идентитетот на клубот. Го добивме и Интер. Пред една година игравме со него на патот, но тој натпревар го пропуштив поради повреда. Групата е комплексна, но тоа ја прави поинтересна нашата задача, изјави Меси.

Барселона вечерва од 21 часот и гостува на Борусија Дортмунд во првото коло од групната фаза во новата сезона на елитното натпреварување.

Би можело да ве интересира

Емери: ПСЖ испадна од Барселона во 2017 година, бидејќи сè уште немаше ВАР

Ана Ололовска

Фудбалерите на Ливерпул ќе земат 4 милиони фунти доколку ја освојат титулата

Ана Ололовска

Феликс: Ливерпул, најлошото нешто што може да ви се случи

Драган Поповски

Гвардиола: Нема да е крај на светот ако не ја освоиме Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Стерлинг неизвесен за дуелот со Реал

Ана Ололовска

УЕФА размислува за нови промени во Лигата на шампиони

Предраг Петровиќ